Operada inecek var


Dün Samsun’umuzun bir gazetesinde yayınlanan köşe yazısı dikkatimi çekti, Samsun’a değer veren ve şehrimiz için çaba sarfettiğini bildiğim bir büyüğüm köşe yazısında Saathane esnafından birkaç kişinin belediyenin Opera Durağı’na neden Büyük Camii Durağı ismi vermediğinden yakındıklarını aktardı, kendi fikirlerini de katarak opera da neymiş canım diye bir başlık attı. Bu beni gerçekten çok üzdü. Büyük Camii’nin nerede olduğunu herkes biliyor, o durağa opera isminin verilmesi camiinin değerini de düşürmüyor. İnsanların opera, bale, tiyatro ne bilmesi ve oraya gitmesi lazım belediye bunu bilerek mi yaptı bilmem ama iyi ki ismi opera olmuş. Sanata değer vermek ve görünür kılmak gerekir, toplumlar için çok değerli.

Ha diyeceksiniz ki bizim kültürümüz değil, hani nerede meddahlar, orta oyunları? Gayet de her biri toplumumuzun kültürü, insanlar ilgileniyorlar bu vasıtayla toplumda farkındalık yaratılıyorsa opera da bale de, orta oyunu da tiyatro da bu toplumun kültürüdür.

Bu arada ülkemizde teknik alt yapısıyla hakikaten opera salonu denebilecek kaç tane opera var biliyor musunuz? 1 tane. O da Kadıköy’de, Süreyya Operası ismi. Süreyya Paşa 1927’de yaptırıyor binayı o günden 2007’ye kadar opera dışında her şey için kullanılıyor bina, ta ki Kadıköy Belediyesi bu duruma müdahale edene kadar…

Toplumun empati kültürü olması lazım, güncel kalması lazım kafaların. Toplumsal gerçeklikler, geçmiş ve geleceğin sanat ile anlatılması lazım. Yoksa yontulmamış odunlar olarak kalırız.

Ekonomik anlamda dünyanın büyük ekonomilerinden biri olabilir ülkemizin ekonomisi. Ancak çevreye verdiğimiz değer, insani gelişmişlik, kadınların sosyal statüsü ve sanat konusunda çok gerilerdeyiz emin olun. Ne alaka şimdi, nereden nereye geldin diyebilirsiniz. Bence hepsi bir biriyle ilişkili.

Dün darbe davasının ilk duruşması gerçekleştirildi, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya diye tutturmuş herkes. Darbe denen şeyi 2 kişi ya da sadece kuvvet komutanları yapmış olamaz bu kadar basit değil hem bence bunu yapan insanlar o kadar zeki ve insan bile değiller buna alet oldukları için. Toplumsal hafızamızda sıkıntı var bizim. Dünyayı ve kendimi anlamakta sıkıntımız var. Ne olacak peki? Bikaç kişiye cezalar verilecek, bunlar yaşlarından dolayı ev hapsine çevrilecek öylece ölüp gidecekler. Geriye ne kalacak? Bu darbeci devlet zihniyeti, kadınları insandan saymayan bu ataerkil savaşçı düzen, 2 yıllık balık hafızası olan toplumumuz kalacak geriye. Gücü elinde tutan bir diğerini köleleştirmeye, cezalandırmaya çalışacak, bu olacak. Üzücü..

En iyisi tramvaya binin operada inin ve dünyayı, gerçekliği sanatla anlamaya çalışın.. 🙂

Samsun Manşet Gazetesi, Minval Köşesi’nde yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s