Onurlu Yunanistan Halkı


Son aylarda Türkiye Basını’nda da geniş yer bulan Yunanistan’ın ekonomik krizinden haberdarsınızdır. Bazı milliyetçi basın organları bundan keyiflenerek bahsederken aslında Türkiye Halkı’nın kimlerin kucağına oturtulmaya çalışıldığını görmezden geliyorlar ya da hala durumun farkında değiller.

Ben Türkiye siyasetinin kör, topal ilerlediğini düşünenlerdenim. Ya da Dünya’daki gelişmeleri okuyamadığını, anlayamadığını düşünüyorum.

Şimdi mevcut durumu ele alalım, geçmiş 10 yılı ve önceki 10 yılı da düşünerek. Ortada uyutulan bir halk var. Tek partiyle iktidara gelemeyen önceki siyasetçileri takdir ediyorum. Kabuklu yalanlar söylemiyorlardı en azından. Ancak mevcut iktidar bize öyle davranmıyor. Her şeyi güllük gülistanlık göstererek bizi küresel pazara entegre ediyor. Parası olanın mutlu olduğu bir dünya düzeni hiçbir dünya toplumunun hayali değil. Sağlık sistemimizin nereye gideceğinden vatandaş haberdar değil mesela, 3 lira 5 lira kesintilerle ya da karmaşık tanımlı faturalarla ücretsiz denilen sağlık hizmeti parayla satılmaktadır, daha pahalı satılmaktadır. Yine eğitim sistemi giderek kapitalist zihniyete kendini bırakıyor, temel insan hakkı olan eğitim hakkı pazarlanmaktadır.

Yunanistan’da özelleştirmeye karşı koymaya çalışan bir halk var, temel insan haklarını savunup sokaklara çıktıklarında bizim vatandaşlarımız tarafından yuhalanıp, aşağılanıyorlar. Yunanistan ekonomisi de halkın direnciyle bahsettiğim küresel ekonomiye ayak uydurmadığı/uyduramadığı için kriz veriyor. Ne kadar vahim görünse de bu umut verici. Krizler her ne kadar kapitalist düzenleri sivriltse, parayı belli merkezlerde toplasa da sonuçta çöküşün habercisidir.

Türkiye ekonomisi kapitalist baharını yaşarken aklı başında vatandaş bireysel tavrını ortaya koyuyor, direniyor. İnsanca yaşamak herkesin hakkı diyor. Kümeleşen sermayeye karşı duruyor. Gündelik hayatımızı pazarlamaya kalkan özel sektör kuruluşlarına hayır diyor.

Onurlu Yunanistan Halkı’na selam olsun diyorum. Bizim gibi uyumadıkları için.. 20 yıl önce de soğan ekmek yiyen bir toplumun çocuğuyum ben, yine aynı şeylerle karnımızı doyuruyoruz. Artan tek şey bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarımız. Bizi buna mecbur bırakanlar utansın…

Samsun Manşet Gazetesi, Minval Köşesi’nde yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s