Hepimiz Ahlaksızız!


Her geçen gün yaşadığım topluma aidiyetimi yitiriyorum. Sözlerin hükmünü ve değerini yitirdiği, ahlaksızlığın diz değil gırtlak boyunu aştığı, fertlerinin birbirine saygı duymadığı bir toplumda neden yaşamak isteyeyim ki? Kandan ve ölümden beslenen, günden güne parçalanıp binlerce tabakaya ayrılmış bir arada yaşama erdemini yitirmiş bir toplumda neden yer tutayım ki kendime?

Dolmuşa binersiniz, dolmuş şoförü sizi azarlar. Hayvan gibi tıkıştırır, itiraz edersiniz üste çıkar. Dolmuştaki diğer insanlar da neredeyse o şoföre arka çıkar. Size katılanlar sadece göz ucuyla destek verdiklerini ifade ederler.

Bankaya, postaneye, Samgaz’a gidersiniz millet birbirine sıra fişi hediye eder, kimisi çok acil işim var birader deyip kaynak yapar, Ahmet abisi Ayşe ablası orada çalışanları hiç söylemiyorum bile.

Milletvekili en azılı hırsızıdır mu memleketin sağa sola ihale dağıtır, bakan olduysa 7 ceddini ihya eder zaten. Devlet memurları solitaire, okey, batak ve bilimum facebook oyunlarının müdavimidir.

Öğrencisi kampüste etkinlik olmuyor, rektörlük bize imkan sağlamıyor der, etkinlik olunca dersin hocası erken bırakıp etkinliğe yönlendirince sahile kaçar. Kopyayla, yalakalıkla ders geçmeye çalışır da, ekonomiyi teğet geçen krizin kendine ne yaptığını anlayamaz.

Vatandaşının açlıktan ağzı kokar sorarsın geçen ay geçindin mi diye, ehh der biraz da borca girdim diye ekler, kime oy vereceksin diye sorarsın “aynı”sına der. Dindar gençlik, 4+4+4 ?, Van’da önce depremden, sonra soğuktan ölen insanlar diye sorsan ya hiç bilmez ya da gebersin PKKlı hepsi der. Hidroelektrik santraller, nükleer santraller filan??! Umrunda değil.. Pozantı’da tacize tecavüze uğrayan çocuklar var ne düşünüyorsunuz diye sorarsın toplumun %80’i Pozantı’yı bilmez, tacizi anlatmaya ömür yetmez.

Velhasıl-ı kelam bu toplum tükenmiş arkadaş. Ahlaksızlık diz boyu, herkes her şeyi yapar. Yalancı, adi, ahlaksız hep başkasıdır. Peki kim bu cahiller? Kim bu tecavüzcüler, ahlaksızlar, ırkçılar, katiller?? Kim bunlar bizim toplumumuz içinden yetişen insanlar değil mi?!

Hepimiz ahlaksızız! Zalime, zulme göz yumduğumuz için fitneyi, fesatı bağrımızda filizlendirdiğimiz için. Saygı göstermeyi, sevmeyi, birlikte yaşamayı bilemediğimiz için. Kendi sokağımıza tükürüp pislediğimiz için. Elinizi vicdanınıza koyun şu dünyayı anlayın biraz ne olur…

Samsun Manşet Gazetesi, Minval Köşesi’nde yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s