EiBD’10 – Eğitim


http://www.erkeklikistisnaibirdurumdur.com
Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Fotoğraf Sergisi

Websitesi üzerinden yaptığımız anket sonucunda EiBD 2010 Teması “Eğitim”

Sizlerle Toplum Gönüllüsü Başak BAŞTÜRK’ün yazısını paylaşıyorum..

Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Fotoğraf Sergisi, Toplum Gönüllüsü gençler tarafından 8 Mart 2009’da aynı anda 30 farklı noktada ve internet üzerinden sergilenerek hayata geçirilmiş ve bir sene içerisinde birçok farklı platformda kendine yer edinmiştir. 2010 senesinde temasını eğitim olarak belirlediğimiz Erkeklik İstisnai Bir Durumdur, fotoğrafların diliyle toplumsal cinsiyet rollerini anlatmaya devam etmek için bir aracımız olacak.

Biyolojik cinsiyet özelliklerimizle değil, doğal olmayan, toplumun ön kabulleriyle yaşatılan ve şekillenen duygusal, anaç, zarif, nazlı, namuslu, dedikoducu kadınlar ve akılcı, güçlü, savaşçı, çapkın, koruyan, para kazanan, lider erkekler olmaya zorlanıyoruz. Yüzyılların ürünü olan toplumsal cinsiyet rollerinin değişmeyeceğinin kabulünün bugüne kadarki mücadelelerle kazanılan hakların göz ardı edilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu kadınlık-erkeklik kalıplarını kabul etmeyerek ve mücadelenin değişimi sağladığını göz ardı etmeyerek;

Biz kadınlar;
– ikincil konuma itilmemize
– evde bekleyen
– ev işi yapan
– çocuk ve hasta bakan
– asker doğuran ve yetiştiren
– işçi doğuran ve bakımıyla ilgilenen
– özel alana kapatılan
– ….

ve biz erkekler;
– güçlü
– para kazanan
– asker olan
– kurtarıcı olan
– koruyan
– korkmayan
– ağlamayan
– ….

olmamıza karşı çıkıyor, hayatımızın bu ön kabullerle şekillendirilmesini, yönlendirilmesini, baskılanmasını istemiyoruz.

Toplum gönüllüsü gençler olarak, bu ataerkil yapay dağılımın cinsiyetler ve cinsel yönelimler arasındaki hegemonik ve hiyerarşik yapılanmayı getirdiğinin, cinsiyetçi iş bölümüne neden olduğunun, kurumsal ve kurumsal olmayan birçok yapı içerisinde var olduğunun, hayatımızı ve kararlarımızı etkilediğinin farkında olarak özgürleşmek adına bir adım daha atıyoruz.

İşte bu geleneksel kadınlık ve erkeklik rollerine karşı çıkmak üzere 2010 senesinde hazırlayacağımız serginin temasının eğitim olmasına karar verdik. Cinsiyetçi bir eğitimle yetiştirilmek yapay olanı doğal olarak algılamamıza, hayatımızın ta içinde olanı fark edememize neden oluyor. Hepimizin bildiği bir örnek, ev işi yapan anne, ona yardım eden kız çocuğu ve gazete okuyan babayla yanında arabalarıyla oynayan erkek çocuğu; hem iş bölümüne dair hem de aile profiline dair birçok mesaj veriyor. Bunun gibi birçok örnekle toplumsal cinsiyet rolleri aktarılıyor, benimsetiliyor ve zihinlerde normalleştiriliyor. Bir tarafta da okullaşamayan kız çocuklarının erkek çocuklarının sayısından farkı dikkat çekiyor. Anaç kadın öğretmen sayısının çoğunluğuna rağmen, lider erkek müdürlerin sayısının çoğunluğunun yanında; üniversite eğitimine kadar gelebilen kadın ve erkeklerin seçtikleri bölümler hep bu rollerle ilişkili oluyor. Daha iyi mühendis olan erkekler, daha iyi hemşire olan kadınlar gibi ??..

2010 yılında da Erkeklik İstisnai Bir Durumdur diyoruz, dikkatlerin “eğitim” alanına yönelmesini rica ederek.
Aile içi eğitim sürecinde, aileler kız çocuklarını pilot olmak, erkek çocuklarını ise sekreter olmak için cesaretlendirseydi.
İlköğretim fişlerinde “Emel eve gel.”, “Çetin yeşil ışıkta geç.”, “İpek ipi tut.”, “Pınar ip al çorap ör.”, “Birol ablan evi süpürmüş mü?”, “Emel bal al.”, “Ali ata bak.”, “Yıldız yumurta soy.”, “Dayım saz çaldı.” Gibi önermeler olmasaydı.

Nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

Sizleri insanın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede, resmi – gayr-i resmi, formal – informal yani sokakta, evde veya okuldaki eğitim süreçleri üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

Başak BAŞTÜRK Toplum Gönüllüsü – basakbasturk@gmail.com

—————————

Projenin websayfasinda sag taraftaki panelden EiBD 2010’da sergilensin istediginiz eserinizi
en gec
3 Mart 2010 tarihine kadar gondererek Siz de Erkeklik Istisnai Bir Durumdur deyin..

Fotograflariniz bir insanin yasam surecinde EGITIM alaninda toplumsal cinsiyet rollerinden
nasil etkilendigini anlatmali, oncesi veya sonrasiyla..  Erkeklik Istisnai Bir Durumdur demeli..

Website uzerinden projeye kattiginiz fotograflarla olusturulacak sergi 8 Mart 2010 tarihinde Tum Turkiye’de eszamanli olarak sergilenecektir. (*Bakınız, EiBD’09)

Bekliyoruz..

İLETİŞİM :

http://www.erkeklikistisnaibirdurumdur.com

bilgi@erkeklikistisnaibirdurumdur.com 0 554 767 61 54 – 0 544 553 86 35

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s