Devlet, millet için..


   Artık gündelik hayatımızın bir parçası(!) olduğunu kabullendiğimiz ergenekon operasyonu, mevzuu, kurmacası..(herneyse) ile devletin günümüz Türkiye’sinde ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha gördük! Gündelik hayatımızın parçası oluşunu medya çalışanlarının yarısının bu konu üzerine çalışması ve manşetlerin bu olaya ipotek edilmesiyle açıklayabilirim. Hatta arkadaş ortamlarında az biraz tanınan kişilere, “ee seni ergenekondan tutuklamadılar mı?” gibi espriler yapılmakta. Devletin manupilasyonları tartışılırken, (tabi farketmek ve devletin iyi niyetli olmadığını anlamak lazım önce bunu) ya da gündemde olması nedeniyle bir çok tartışmanın dönüp dolaşıp geldiği devlet mi insan için, insan mı devlet için karmaşasını bolca yaşadık değil mi son günlerde yine.. Karmaşa diye nitelendirdiğim şey benim kafamda gayet net söylememe gerek yok zaten, ki yazımın ilerleyen bölümlerinde çıkarımlarımla bağıra bağıra söyleyeceğim.

Bu karmaşaya doğru derinleşelim biraz..

Devlet, Arapça bir kelime ve bu dilde iktidar, kuvvet, siyasi egemenlik, Akatça’da devran etmek, teftiş etmek, denetlemek, Türkçe‘de ise toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık anlamına geliyor. Devletin var olması için teknik olarak bir “siyasal bakımdan örgütlenmiş millet”in olması zorunlu, yani bu da devlet millet varsa var demektir.  Zaten T.C Anayasasına göre Devlet, “Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak”la görevlidir. Anayasada da alenen yazdığı gibi devlet milletle ve millet için var.. Ama! Ama aynı tanım içerisinde milletin bağımsızlığı ve bütünlüğünü korumak, cumhuriyeti korumak, toplumun refah ve mutluluğunu sağlamak gibi her dimağda farklı algılar uyandıran cümleler de var. Zaten sorun da burda başlıyor.

   Devletin tanımı içerisinde bahsi geçen görevleri yerine getirecek olanlar kendi ideolojileri ve ezberleri üzerinden yorumlayıp görev yaptıklarında akıllara zarar uygulamalar gözlemleyebiliyoruz.

Bu uygulamalara da önümüzdeki günlerde bakınalım..

 

kaynaklar:

www.nisanyansozluk.com

www.tdk.gov.tr

www.tbmm.gov.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s